Saskaņotais paziņojums – kā to pareizi aizpildīt?

26.03.2024

Jaunumi un preses relīzes

  • 14.01.2025
    Kā padarīt 2025. gadu finansiāli drošāku sev un savai ģimenei?
    More
  • 22.12.2024
    Kā nepārtērēties Ziemassvētkos: ekspertu padomi veselīgākam budžetam
    More
  • 12.12.2024
    Sveces, kaķi un cepampapīrs: kā nosargāt Ziemassvētkus
    More

 

Soli pa solim, kā aizpildīt saskaņoto paziņojumu 

 Ceļu satiksmes negadījumā var iekļūt ikviens, neatkarīgi no autovadītāja vērības vai braukšanas pieredzes. Pārsvarā ceļu satiksmes negadījumi ir nelieli, un ļoti bieži auto braucējiem nākas pildīt saskaņoto paziņojumu. Kā marta beigās vēstīja Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (LTAB), 50,2 % šoferu savos spēkratos nevadā līdzi saskaņotā paziņojuma veidlapas, un tiem nav lejupielādēta LTAB OCTA lietotne, kur to iespējams aizpildīt elektroniski. Apdrošinātāja “Gjensidige” speciālisti skaidro, kā aizpildīt saskaņoto paziņojumu elektroniski, kā arī atgādina biežāk pieļautās kļūdas, kuru rezultātā apdrošinātājs cietušajam nevar izmaksāt atlīdzību.

Saskaņotā paziņojuma aizpildīšana 

Jāatceras, ka saskaņoto paziņojumu pilda tad, ja:

  • cietuši tikai divi auto;
  • nav cietušo;
  • nav bojāta trešo personu manta;
  • abi transportlīdzekļi bez autoevakuatora palīdzības spēj pamest notikuma vietu;
  • abas puses spēj vienoties par vainīgo un negadījuma apstākļiem; 
  • abi transportlīdzekļu vadītāji nav alkohola un citu apreibinošo vielu ietekmē; 
  • ir atbilstošas kategorijas un spēkā esošas vadītāja apliecības.  

Citos gadījumos nepieciešams izsaukt Valsts policiju. Taču, kur dabūt saskaņoto paziņojumu?

 “Mūsdienās tiek piedāvāts ļoti ērts veids, kā aizpildīt saskaņoto paziņojumu, nepieciešams tikai viedtālrunis – abām negadījumā iesaistītajām pusēm jālejupielādē LTAB OCTA lietotne, jāautorizējas un jāizveido lietotāja profils. Tad abiem autovadītājiem jāizvēlas funkcija “Fiksēt negadījumu”. Ar autorizācijas kodu palīdzību, izveidojot savstarpēju savienojumu starp abām ierīcēm, negadījumā iesaistītajiem jāizvēlas saskaņoto paziņojumu aizpildīt kā vadītājam A un vadītājam B. Transportlīdzekļu bojājumi no negadījuma vietas jādokumentē ar foto vai video palīdzību. Pats svarīgākais – sekot līdzi lietotnē norādītajām instrukcijām, un process nesagādās tehniskus sarežģījumus,” skaidro LTAB valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins, piebilstot, ka tieši šobrīd ir uzsākta informatīva kampaņa, kuras mērķis ir plašāk informēt autovadītājus par to, kā aizpildīt saskaņoto paziņojumu tiešsaistē. 

Negadījumā iesaistītie var izvēlēties pildīt arī drukāto saskaņotā paziņojuma veidlapu. Aizpildot informāciju par transportlīdzekļiem un to vadītājiem, svarīgi pārliecināties, ka norādīts transportlīdzekļa reģistrācijas numurs, vadītāja vārds, personas kods un kontaktinformācija. Arī šajā gadījumā veids, kā aizpildīt saskaņoto paziņojumu, ir viegli saprotams. Veidlapā nepieciešams atzīmēt bojājumus un uzzīmēt sadursmes shēmu. Svarīgi norādīt ne tikai transportlīdzekļu novietojumu sadursmes brīdī, bet arī iezīmēt ceļa ārmalas, viduslīniju, tuvumā esošas ceļazīmes, luksoforus vai citus ceļa apzīmējumus. Jānorāda arī ielu vai ceļu nosaukumi.

Abām iesaistītajām pusēm veidlapas oriģināls vai tā kopija jāiesniedz savam apdrošinātājam. Svarīgi atcerēties, ka arī negadījumu izraisījušajai pusei ir pienākums iesniegt paziņojumu savam apdrošinātājam 10 dienu laikā, kā arī, pēc apdrošinātāja pieprasījuma, jāuzrāda bojātais transportlīdzeklis, savukārt cietušajam gada laikā ir jāvēršas pie vainīgās puses OCTA apdrošinātāja.

Neatkarīgi no tā, kādā formātā saskaņotais paziņojums tiek pildīts, ieteicams pievienot negadījuma liecinieku kontaktinformāciju un detalizēti norādīt notikuma apstākļus. Lietotnē to iespējams izdarīt gan rakstiski, gan ar balss ziņas palīdzību. Elektroniski aizpildīts saskaņotais paziņojums būs līdzvērtīgs rakstiskajam.

LTAB lietotnē pieejamas vēl citas noderīgas funkcijas, piemēram, iespējams apskatīt transportlīdzekļu negadījumu vēsturi.

Biežāk pieļautās kļūdas saskaņotā paziņojuma aizpildē

“Lai apdrošinātājs varētu pilnvērtīgi izvērtēt negadījuma apstākļus un lemt par atlīdzības piešķiršanu, notikuma brīdī ir svarīgi neapjukt un zināt, kā aizpildīt saskaņoto paziņojumu. Pieļautu kļūmju gadījumā atlīdzības izmaksas process var ieilgt. Tāpat pastāv iespēja, ka atlīdzību izmaksāt nebūs iespējams, ja, apskatot saskaņoto paziņojumu, nevarēsim noteikt vainīgo,” skaidro “Gjensidige” Latvijas filiāles Transportlīdzekļu atlīdzības grupas vadītājs Lauris Zemvalds.

1. Par negadījuma apstākļiem jāvienojas rakstiski. 
Izvairoties no sarežģījumiem, nelielu bojājumu gadījumos vadītāji izvēlas neaizpildīt saskaņoto paziņojumu. Ja vēlāk atklājas, ka bojājumi ir nopietnāki, nekā sākotnēji šķita, tas var ievērojami apgrūtināt atlīdzības saņemšanu vai pat padarīt to neiespējamu. 

2. Spēkratu novietojums pirms negadījuma, nevis pēc tā. 
Neprecīzi attēlots negadījums ir viena no izplatītākajām kļūdām. Jānorāda automobiļu atrašanās stāvoklis sadursmes laikā, nevis pēc negadījuma. Svarīgi norādīt arī transportlīdzekļu kustību virzienus. Tāpat jāatceras norādīt informāciju par negadījuma vietu – apkārt esošās ceļa zīmes, ielas vai krustojuma izkārtojumus, luksoforus un citus objektus. Detaļām ir nozīme. Saskaņotajā paziņojumā nepieciešams norādīt negadījuma apstākļus – neprecīzs negadījuma laiks, kļūdaina auto numura zīme vai nepilnīga personas informācija var ievērojami apgrūtināt lietas izskatīšanas un atlīdzības saņemšanas procesu. Jāatceras – ja negadījumā cietis automobilis ar piekabi, jāfiksē gan piekabes, gan transportlīdzekļa reģistrācijas numurs.

3. Iesniegums pie apdrošinātāja nonācis novēloti. 
Notiekot ceļu satiksmes negadījumam, aktuāls kļūst jautājums par to, cik ilgā laikā jāiesniedz saskaņotais paziņojums. Vainīgajai pusei savam apdrošinātājam tas jāiesniedz 10 dienu laikā pēc negadījuma, savukārt cietušais prasību par zaudējumu atlīdzinājumu transportlīdzeklim var iesniegt viena gada laikā pēc negadījuma. No nepatīkamas situācijas cietušo var pasargāt saskaņotā paziņojuma aizpildīšana LTAB mobilajā lietotnē, jo tad uzreiz iespējams pārliecināties, ka iesniegumu aizpildījis arī negadījuma izraisītājs. Atbildīgā transportlīdzekļa vadītāja paziņojumu un OCTA prasības pieteikumu var pieteikt pie apdrošinātāja vai mājaslapā.

4. Steigšanās ar remontdarbiem. 
Viena no biežākajām kļūdām, ko pieļauj vadītāji – transportlīdzekļa remonta uzsākšana pirms apdrošināšanas eksperta novērtējuma. Lai pilnvērtīgi noteiktu zaudējumu apmēru, transportlīdzeklis jāsaglabā tādā stāvoklī, kādā tas bija pēc ceļu satiksmes negadījuma! Pie mehāniķa varēs vērsties tikai pēc atzinuma saņemšanas

Kas izmaksā apdrošināšanas atlīdzību, ja transportlīdzeklim nav OCTA polises?

Pat tad, ja ceļu satiksmes negadījuma izraisītās personas transportlīdzeklim nav OCTA polises, cietusī puse jebkurā gadījumā saņems apdrošināšanas atlīdzību, kas tiek izmaksāta no OCTA Garantijas fonda. Tas būtībā kalpo par pienākumu pārņēmēju, lai nodrošinātu atlīdzības izmaksu negadījumā cietušajai personai. Garantijas fonds var palīdzēt, ja: 

  • otra transportlīdzekļa īpašniekam ceļu satiksmes negadījuma brīdī nav spēkā esoša OCTA polise; 
  • transportlīdzeklis ir bijis zagts; 
  • transportlīdzekli nav iespējams identificēt;
  • apdrošinātājam ir iestājusies maksātnespēja. 

Gadījumā, ja viens no ceļu satiksmes negadījumā iesaistītajiem nevēlas aizpildīt saskaņoto paziņojumu vai atstāj notikuma vietu, par to nekavējoties ir jāziņo Valsts policijai. Turklāt tādā gadījumā cietusī puse ir tiesīga vērsties pie negadījuma izraisītāja apdrošinātāja ar pieprasījumu segt radušos zaudējumus. 

Ceļu satiksmes negadījums ārzemēs

Saskaņotais paziņojums ir ES vienota forma un to var aizpildīt un iesniegt arī tad, ja atrodies kādā no Eiropas Savienības valstīm. Tas, kā iesniegt saskaņoto paziņojumu ir atkarīgs no konkrētās valsts likumdošanas. Savukārt ārpus Eiropas Savienības saskaņoto paziņojumu var nepieņemt, tāpēc šādos gadījumos labākais variants ir policijas izsaukšana. 

Ja ceļu satiksmes negadījums ir noticis Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstī, tad pie vainīgās puses apdrošinātāja pārstāvja iespējams vērsties Latvijā vai LTAB, kas palīdzēs noskaidrot apdrošinātāju, kam iesniegt atlīdzības pieteikumu. Savukārt, ja tas ir noticis Zaļās kartes sistēmas valstī, zaudējumu atlīdzību var pieteikt, uzreiz vēršoties pie vainīgās puses apdrošinātāja.  

Notiekot ceļu satiksmes negadījumam, saskaņotā paziņojuma aizpildīšana ir ļoti svarīga abām iesaistītajām pusēm. Kā tika noskaidrots, ir divi veidi, kā aizpildīt saskaņoto paziņojumu, bet vislabāk to darīt elektroniski. Pirms piedalīšanās ceļu satiksmē, pārliecinies, ka Tavam transportlīdzeklim ir spēkā esoša OCTA polise. Nepieciešamības gadījumā iegādājies to pie mums – “Gjensidige”