Padomi, kā ietaupīt elektroenerģiju un mazināt elektrības rēķinu

21.12.2021

Jaunumi un preses relīzes

  • 12.12.2024
    Sveces, kaķi un cepampapīrs: kā nosargāt Ziemassvētkus
    More
  • 05.12.2024
    Apledojums, sniegs un slapjdraņķis. Kā uz ceļa pasargāt sevi un citus
    More
  • 22.11.2024
    Rudens un ziemas tumšais laiks – pārdomām, nevis nomāktībai
    More

Jau kopš 2021. gada vērojams elektroenerģijas cenu kāpums, turklāt, salīdzinot, piemēram, ar 2020. gadu, tas ir pieaudzis par 50 %. Nonākot šādā situācijā, daudz cilvēkiem nākas apdomāt savus elektrības lietošanas paradumus. Turklāt cenu pieaugums gada aukstajos mēnešos īpaši ietekmē iedzīvotāju maciņus, jo tieši tad intensīvāk tiek izmantoti elektriskie sildītāji, darbinātas citas apkures sistēmas, biežāk slēgta gaisma, jo dienas gaišais laiks ir īsāks, kā arī aukstajās dienās vairāk laika pavadām pie televizoriem un datoriem. Gjensidige Latvija eksperti skaidro, kam pievērst uzmanību, ja elektrības rēķins pēkšņi ir kļuvis nepamatoti liels un kā taupīt elektroenerģiju

Kas rada palielinātas izmaksas?

 Arvien vairāk tiek runāts par resursu apzinātāku patērēšanu un to, cik svarīga ir elektrības taupīšana. Taču, kas ir energoefektivtāte? Būtībā tā norāda uz to, cik efektīvi tiek izmantota enerģija, piemēram, kādas iekārtas darbināšanai. Energoefektīva rīcība palīdz samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas, kā arī nodrošina resursu ilgtspēju. Energoefektīva māja vienmēr būs draudzīgāka gan planētai, gan maciņam. 

“Palielinātas izmaksas, ja nerunājam par vispārīgajiem tarifu kāpumiem, visbiežāk saistītas ar neapdomīgu elektrības lietošanu, piemēram, ieslēgtu gaismu istabā, kurā neizturamies, vai neefektīvu elektrotehnikas izmantošanu. Skaidrs, ka šāda rīcība nav veids, kā taupīt elektroenerģiju. Jāatzīmē, ka elektroenerģijas palielinātu patēriņu var izraisīt jebkurš sistēmas darbības traucējums. Patstāvīgi to izvērtēt nav prātīgi – lai saņemtu palīdzību, ieteicams sazināties ar energokompāniju, kas tevi apkalpo. Speciālisti palīdzēs novērtēt enerģijas patēriņa modeli tavās mājās, pārbaudīs sadzīves tehnikas bojājumus, kā arī pārbaudīs elektroinstalācijas stāvokli un siltuma noplūdes. Pēc visām veiktajām darbībām speciālists sniegs konkrētus ieteikumus elektroenerģijas taupīšanai,” skaidro Gjensidige Latvija Īpašuma un personu apdrošināšanas produktu vadītāja Kitija Lase.

Sadzīves tehnika - galvenais elektrības tēriņš

 Vienkāršs padoms, kā taupīt elektroenerģiju, ir elektroierīču atvienošana no kontaktligzdas. Pastāv kļūdains viedoklis, ka, piemēram, izslēgts televizors nepatērē elektrību, pat ja tas ir pieslēgts strāvas padevei. Taču realitātē visas ierīces, kas ir pieslēgtas elektrotīklam, tieši ietekmē to, kādu rēķinu mēs saņemam mēneša beigās. Tas jo īpaši attiecas uz tādu tehniku kā veļas mašīnas, trauku mazgājamās mašīnas, mikroviļņu krāsnis, tējkannas, tosteri u.c., tādēļ taupīšanas nolūkos, liela daļa sadzīves tehnikas būtu no kontaktligzdas jāatslēdz pilnībā. Savukārt statistikas dati liecina, ka vidēji viena trešdaļa mājas enerģijas patēriņa rada tieši ledusskapis. Lai gan zināmu apvērsumu dēļ ledusskapi nav iespējams atslēgt, iespējams, ir pienācis laiks apsvērt jauna ledusskapja iegādi. Tas saistīts ar to, ka jaunā sadzīves tehnika ir ievērojami energoefektīvāka nekā tā, kas ražota pirms 5, 10 un vairāk gadiem. Tāpat, lai iekārta būtu makam draudzīgāka, ir ieteicams izvēlēties tādas ierīces iespējami augstāku energoefektivitātes klasi. 

Kopš 2021. gada visā Eiropas Savienībā ir ieviesta modernizēta energoefektivitātes klašu sistēma, kas ir vienkāršāk klasificējama un saprotamāka patērētājiem. Patlaban ir 7 energoefektivitātes klases: A (visenergoefektīvākā), B, C, D, E, F un G (vismazāk energoefektīva). Energoefektivitātes klase ir norādīta uz ierīces marķējuma un tās iepakojuma. 

Lai arī A klases sadzīves tehnika cenas ziņā ir dārgāka, tomēr ilgtermiņā tas ir lielisks veids, kā taupīt elektroenerģiju, turklāt jebkurā gadījumā tu būsi tikai ieguvējs jau tā iemesla dēļ, ka samazināsies elektrības patēriņš. Tas gan nenozīmē, ka būtu steidzami jāatjauno visa mājas tehnika, kuras izlaišanas gads ir vecāks par 10 gadiem, taču to der atcerēties, domājot par jaunas tehnikas iegādi nākotnē. Tas palīdzēs ne tikai ietaupīt naudu, bet arī samazināt mājokļa kopējo tīkla slodzi.

Neracionāla resursu izmantošana

 Pamatojoties uz statistikas datiem, aptuveni 30 % elektroenerģijas tiek tērēti nevajadzīgu vietu apgaismošanai. Vai zini, kā taupīt elektroenerģiju un iespējami samazināt liekus tēriņus? Izslēdz gaismu istabās, kurās neviena nav. Ietaupīt ir iespējams arī uz spuldžu rēķina – LON (kvēlspuldzes) ieteicams nomainīt uz LED spuldzēm, kas ir aptuveni 6 līdz 7 reizes energoefektīvākas. LED ne tikai patērē mazāk elektrības, nekā LON, bet arī darbojas daudzkārt ilgāk, savukārt cenas atšķirība ir niecīga. Tas nozīmē, ka, iegādājoties LED, normālā gadījumā par izdegušo spuldžu maiņu nebūs jādomā aptuveni 3 līdz 5 gadus. Nereti augstā elektrības rēķina iemesls ir arī pārslogotā siltumpadeves sistēma – jo intensīvāk ir jāapsilda mājoklis, jo augstākas ir elektrības izmaksas. Tādēļ pirms manuāli pārslēgt temperatūru mājoklī, ir jāpārliecinās, ka nav tiešu aukstuma avotu – neaizvērtu logu, durvju spraugu u.t.t. Tiem, kas lokāli apsilda māju ar sildītājiem, jāpatur prātā, ka infrasarkanais sildītājs ir par 30 līdz 80% ekonomiskāks, nekā citi.

Rūpes par sevi un savu mājokli 

Ir nepieciešams rast jaunus veidus un iespējas, kā taupīt elektroenerģiju, taču arī Gjensidige mājokļa apdrošināšana ļaus samazināt izdevumus, pasargājot no negaidītiem zaudējumiem.  Savā mājvietā mēdzam pavadīt ļoti daudz laika, tāpēc ir tik būtiski spēt nodrošināt dzīvošanai drošus un patīkamus apstākļus. Diemžēl dažādus ārējos apstākļus un riskus ne vienmēr varam jau priekšlaicīgi paredzēt un novērst tieši tāpēc ir būtiski domāt ilgtermiņā un vienmēr vairākus soļus uz priekšu.  

Gjensidige mājokļa apdrošināšana gādās, lai Tavās mājās vienmēr spīdētu tikai saule. Biežāk sastopamie negadījumi, no kuriem pasargās mājokļa apdrošināšanas polise:

  • ugunsgrēka radīti postījumi;
  • dabas stihiju izraisīti postījumi, piemēram, vētras laikā uzgāzies koks uz mājas jumta;
  • ūdens vada avārija;
  • lietus un sniega iekļūšana telpās caur ēkas konstrukcijām; 
  • elektrisko parādību (piemēram, zibens netiešs spēriens) izraisīti bojājumi elektroierīcēm; 
  • mantas zādzība;
  • nejauši nodarīts kaitējums trešajai pusei, piemēram, gadījies appludināt kaimiņa dzīvokli.

Veidi un iespējas, kā taupīt elektroenerģiju ir daudz un dažādi, atliek vien izvēlēties to, kas vislabāk atbilst personīgajām vajadzībām un dzīvesveidam. Atceries, ka no negaidītiem tēriņiem vari pasargāties arī tad, ja ir mājokļa apdrošināšana. To ātri un ērti vari noformē arī mūsu mājaslapā!  

Par ADB Gjensidige:

ADB Gjensidige Latvijas filiāle ir Norvēģijas vadošās apdrošināšanas kompānijas meitas uzņēmums, kas šogad atzīmē 27 gadu jubileju. Gjensidige Lavija ir viena no TOP vadošajām apdrošināšanas kompānijām Latvijā, un tā piedāvā visus nedzīvības apdrošināšanas veidus. Gjensidige Latvija piedāvā saņemt konsultācijas, piedāvājumus, pieteikt atlīdzību vai iegādāties visa veida nedzīvības apdrošināšanu internetā (gjensidige.lv), kā arī 17 klientu apkalpošanas centros visā Latvijā.