Latvijas iedzīvotājus ziema šogad lutina, un vismaz tuvākajā nedēļā nedz sniegs, nedz sals atkāpties neplāno. Tā rezultātā, arvien vairāk cilvēku brīvdienās dodas baudīt ziemas priekus uz sniegotiem kalniem. Taču kalnu slēpošana un snovošana, tāpat kā jebkurš cits aktīvais sporta veids, ir saistīts ar drošības riskiem, par kuriem nereti mēdz aizmirst. Gjensidige Latvija skaidro, kā padarīt iemīļotos ziemas sporta veidus drošus gan sev, gan apkārtējiem.
Kalnos un nogāzēs bieži ir redzami iesācēji un braucēji, kuri ar pilnu ātrumu traucas lejā no kalna, nespējot laikus samazināt ātrumu un izvairīties no šķēršļiem ceļā un tā rezultātā savainojot sevi un apkārtējos. Nereti slēpošanas un snovošanas traumas tiek gūtas citu braucēju, nevis paša nekompetences dēļ.
"Kalnu slēpošana un snovošana prasa noteiktu fiziskās sagatavotības līmeni, prasmes un, galvenokārt, piesardzību, jo slēpotājs, kas steidzas pa nogāzi, rada briesmas ne tikai sev, bet arī citiem braucējiem. Braucēja drošību galvenokārt nosaka labi pielāgota apģērba un ekipējuma izmantošana, laba tehniskā un fiziskā sagatavotība un uzvedības noteikumu pārzināšana un ievērošana," skaidro Gjensidige Latvija Personu apdrošināšanas produktu vadītājs Kārlis Eberhards.
Apģērbs un ekipējums
Braukšanai ir jāpielāgo speciāls apģērbs, jo parasts ziemas apģērbs ātri samirkst un nelaiž cauri gaisu. Slēpošanas apģērba pamatā ir kombinezons un vējjaka, kas veidoti no daudzslāņu higroskopiska materiāla. Šis materiāls aizsargā no ūdens, vēja un noņem lieko siltuma efektu iekšpusē, lai ķermenis nesakarstu tam aktīvi kustoties. Papildus kombinezonam, slēpošanas aprīkojumā ietilpst termoveļa un aksesuāri - cepure, cimdi un ekipējums drošākai slēpošanai.
Kalnu slēpošanā un snovošanā galvenais aizsardzības atribūts ir galvas aizsargķivere. Pēc galvas traumas, ko ir iespējams iegūt kritiena rezultātā, populārākās lūzumu un sastiepumu vietas ir pirksti un plaukstas, jo nereti rokas tiek nepareizi balstītas krītot. Tādēļ ir ieteicams izmantot cimdus ar mīksta materiāla pildījumu, kas padarīs piezemējumu mīkstāku. Tāpat, jo īpaši iesācējiem ir ieteicams lietot arī elkoņu un ceļu sargus.
Slēpošanas vietas izvēle
Ir svarīgi atcerēties, ka slēpot un snovot ir droši tikai īpaši ierīkotās kalnu slēpošanas un snovošanas kompleksos. Kompleksu trases iedalās pēc veidiem, kas ir jāizvēlas atkarībā no kompetences un pieredzes līmeņa. Parasti slēpošanas kompleksos ir zaļā, zilā, sarkanā un melnā trase. Zaļā trase ir atbilstoša iesācējiem - tā ir taisna un braucot no tās netiek uzņemts ātrums. Zilā trase ir ar minimālu nogāzi un tā ir paredzēta vidējas kompetences slēpotājiem. Savukārt sarkanās un melnās trases ir piemērotas tikai pieredzējušies slēpotājiem un profesionāļiem.
Ir svarīgi ievērot pareizu satiksmi uz kalna un ievērot visas zīmes un marķējumus. Iebraucot takā ar marķējumu, atsākot kustību pēc apstāšanās vai braucot lejup no kalna, ir jāpārliecinās, ka priekšā nav neviena cilvēka. Ir nepieciešams izvairīties no apstāšanās šaurās vietās, līkumos un vietās ar ierobežotu redzamību.
Braukšanas noteikumi
Slēpotājam vai snovbordistam nevajadzētu iejaukties vai apdraudēt citus, braucot no kalna. Atbildīgs ir tieši aizmugurē esošais braucējs - viņam ir jāuztur distance un jābūt uzmanīgam attiecībā uz priekšā esošo braucēju. Tikpat svarīgs punkts ir ātruma kontrole - pirms nolaišanās ir jāizvērtē trases stāvoklis, sniega līmenis, laika apstākļi un cilvēku skaits uz trases. Apsteigt slēpotājus priekšā ir atļauts gan pa labi, gan pa kreisi, taču tas jādara ar ātrumu un ievērojot 20 metru distanci. Ja braucējs nav drošs par savām braukšanas prasmēm, ir ieteicams izmantot instruktora pakalpojumu.
"Instruktoram pirmajā nodarbībā jāpastāsta par drošības noteikumiem slēpošanas trasēs. Iesācējiem tas palīdz saprast, kā stāvēt nogāzē, kur apstāties, kā pareizi izkāpt no pacēlāja, lai netraucētu citiem, kā manevrēt starp cilvēkiem, atrodoties nogāzē, vai ir iespējams apsteigt citus braucējus un tamlīdzīgas lietas," uzsver K. Eberhards.
Par ADB "Gjensidige":
ADB "Gjensidige" Latvijas filiāle ir Norvēģijas vadošās apdrošināšanas kompānijas meitas uzņēmums, kas šogad atzīmē 27 gadu jubileju. "Gjensidige Latvija" ir viena no vadošajām apdrošināšanas kompānijām Latvijā, un tā piedāvā visus nedzīvības apdrošināšanas veidus. "Gjensidige Latvija" piedāvā saņemt konsultācijas, piedāvājumus, pieteikt atlīdzību vai iegādāties visa veida nedzīvības apdrošināšanu internetā (gjensidige.lv), kā arī 17 pārstāvniecībās un klientu apkalpošanas centros visā Latvijā.