Aukstumpeldes ziemā: ko par tām ir svarīgi zināt?

15.12.2021

Jaunumi un preses relīzes

  • 14.01.2025
    Kā padarīt 2025. gadu finansiāli drošāku sev un savai ģimenei?
    More
  • 22.12.2024
    Kā nepārtērēties Ziemassvētkos: ekspertu padomi veselīgākam budžetam
    More
  • 12.12.2024
    Sveces, kaķi un cepampapīrs: kā nosargāt Ziemassvētkus
    More

Arvien populārākas kļūst ziemas aukstumpeldes. Atšķirībā no daudzām populārām aktivitātēm, ziemas peldēšana nav tikai modes tendence: tā ir gadiem ilga tradīcija, kas patiesībā aizsākusies tālā pagātnē. Tolaik peldēšanās aukstā ūdenī tika uzskatīta par dziedināšanu un atdzīvināšanu, savukārt mūsdienās tas ir veids, kā stiprināt savu imunitāti un saglabāt veselu garu. “Gjensidige Latvija” speciālisti skaidro, kā sagatavoties ziemas peldēm, nenodarot pāri savai veselībai. 

Aukstumpeldes sniedz daudz priekšrocību, bet galvenā no tām – vispārēja organisma stiprināšana. Regulāra iegremdēšana ledainā ūdenī var pasargāt no dažādām kaitēm. Tāpat šī procedūra uzlabo muskuļu tonusu, stipria sirds-asinsvadu un elpošanas sistēmas. Aukstumpeldes ir organisma rūdīšanās process, taču vienlaikus tās ir kļuvušas jau par daudzu hobiju. Tomēr šādām aktivitātēm ir arī trūkumi. Viens no tiem – ķermenis var par daudz atdzist, kā rezultātā rodas saaukstēšanās un var pat attīstīties  hronisku slimību paasinājums. 

"Sabiedrībā pastāv stereotips, ka aukstums nozīmē pastiprinātu risku apaukstēties un apsaldēties, taču realitātē mūsu organisma aizsargspējas ir atkarīgas no imūnsistēmas un kopējā veselības stāvokļa, nevis laikapstākļiem. Saslimšanu rada vīrusi un infekcija, kas aktivizējas zemās imunitātes dēļ, savukārt aukstuma iedarbība ir tieši pretēja – imūnsistēmas stimulējoša. Tātad, lai nesaslimtu, imunitāte ir jāaktivē, ko palīdz darīt aukstumpeldes, taču pie nosacījuma, ka esam parūpējušies par vairākām lietām: veselīgu miegu, uzturu un fizisko sagatavotību. Lai ziemas peldēšana būtu droša, ir jāapsver kad, kur un kā peldēt," stāsta "Ledus skola" dibinātāja Brigita Mironova. 

Kā pareizi iegremdēties ledainā ūdenī?

Galvenais, par ko vienisprātis ir liela daļa ziemas peldēšanas piekritēju, visu nepieciešams darīt pakāpeniski. Vispirms būtu jāsāk ar aukstām gaisa peldēm, tad var pāriet uz ierīvēšanos ar sniegu, apliešanos ar vēsu ūdeni un kontrastdušām. Kad pakāpeniska ķermeņa pieradināšana pie auksta ūdens un uzturēšanās aukstumā vairs nav nekas organismam šokējošs, var sākt izmēģināt peldi ūdenstilpēs. 

Pirms iegremdēšanās aukstā ūdenī, ķermenis ir tam jāsagatavo. Šim nolūkam ieteicams veikt nelielu iesildīšanos. Tāpat jāņem vērā, ka ir jāizģērbjas pakāpeniski, ievērojot pāris minūšu intervālu, atkailinoties no lejas uz augšu, jeb vispirms novelkot bikses, pēc tam jaku un tikai tad džemperi. Šāda secība palīdzēs izvairīties no saaukstēšanās riska. Āliņģim ir jātuvojas mierīgi, iekāpjot tajā bez straujām kustībām, dziļi un vienmērīgi elpojot. Esot ūdenī, ļoti būtiski ir elpot. Pirmajā reizē ūdenstilpē nevajadzētu atrasties ilgāk par divām minūtēm. Nav ieteicams nirt ar galvu pa priekšu, jo tādējādi pastāv risks, ka ķermenis atdzisīs līdz kritiski zemai temperatūrai. Šī iemesla dēļ eksperti iesaka uzvilkt cepuri un cimdus. Pēc peldes nekavējoties ir jānosusinās dvielī un jāuzvelk silts apģērbs. Lai ātrāk sasildītos, ieteicams iedzert siltu tēju. Alkohola lietošana pirms, pēc un peldes laikā ir stingri aizliegta. 

"Uzmanība jāpievērš arī pašai ūdenstilpei vai āliņģim. Tā kā aukstā ūdenī ķermenis praktiski nejūt sāpes, ir jābūt jo īpaši uzmanīgam ar ledu – pret to ir iespējams stipri sagriezties vai savainoties. Iegremdējoties āliņģī, jāpārliecinās arī par tā dziļumu – ūdenstilpes dibenam ir jābūt sasniedzamam ar pēdām un nebūtu jābūt dziļākam par paša cilvēka plecu zonu," uzsver Brigita Mironova.

Aukstumpeldes nav piemērota ikvienam 

Lai arī ziemas peldēšanai ir daudzas pat mediķu atzītas priekšrocības, šī nodarbe nav piemērota pilnīgi visiem. Aukstumpeldes ir aizliegtas epilepsijas slimniekiem, cilvēkiem ar sirds un asinsvadu sistēmas slimībām, tiem, kas sirgst ar hipertensiju un hipotensiju, nieru mazspēju un citām nopietnām veselības problēmām. Tāpat peldēšanās aukstā ūdenī nav ieteicama akūtu elpceļu infekciju un gripas gadījumā. Pirms došanās āliņģī, jāpārliecinās par vispārējo veselības stāvokli. 

Ziemas peldēšanā ļoti svarīga ir mēra izjūta. Ir pierādīts, ka aukstumpeldes var pat izraisīt atkarību. To var izskaidrot ar hormonālās sistēmas darbību. Katru reizi, kad cilvēks ienirst ledainā ūdenī, viņa asinis saņem ļoti bagātīgu hormonālo un adrenalīna devu, tādēļ rodas vēlme šo pieredzi atkārtot. Tomēr jāpatur prātā, ka pārlieku bieža un intensīva atrašanās ledainā ūdenī rada lielu stresu virsnieru dziedzeriem, kas var arī negatīvi ietekmēt kopējo ķermeņa nervu un imūnsistēmu. Optimālais ziemas peldēšanas režīms ir ne biežāk kā divas reizes nedēļā. 

“Gjensidige Latvija” atgādina, ka uzsākt ziemas peldes ir ieteicams pieredzējušas personas pavadībā, jo tas mazina risku iegūt traumas. Var pievienoties kādiem domubiedriem, kas jau peldas vai saņemt nozares profesionāļu atbalstu ziemas peldēšanas apmācības nodarbībās "Ledus skolā". 

Nelaimes gadījumu apdrošināšana – rūpes par savu veselību un dzīvību

Jau noskaidrojām, ka aukstumpeldes var stiprināt ne tikai imunitāti, bet uzlabot kopējo veselības stāvokli. Tomēr vienlaikus jāpatur prātā, ka tā ir riskanta aktivitāte un ne vienmēr gala iznākumu iespējams prognozēt. Īpaši tad, ja šajā jomā esat vēl tikai amatieris, būtu jāpadomā par veidiem, kā parūpēties par savu drošību, jo veselība un dzīvība ir vislielākās vērtības. Gjensidige nelaimes gadījumu apdrošināšana gādā ne tikai par jūsu, bet arī tuvinieku drošību. 

Apdrošināšanas polises paredz kompensācijas izmaksāšanu situācijās, kad noticis nelaimes gadījums, kura rezultātā radušās veselības problēmas. Riski, pret kuriem iespējams apdrošināties:

  • traumas gūšana vai invaliditātes iestāšanās nelaimes gadījuma dēļ, ietverot ārstēšanās un rehabilitācijas izdevumus, dienas un slimnīcas naudu; 
  • nāves iestāšanās kritiskās slimības vai plānveida operācijas rezultāta dēļ;
  • infekcijas slimības. 

Pat tad, ja ir jau veselības apdrošināšana, vienalga būtu vērts apdrošināties arī pret nelaimes gadījumiem. Bieži vien nelaimes gadījumu apdrošināšanā tiek iekļauts tādu risku segums, ko neietver veselības apdrošināšanas polise.

Nepareizi veiktas aukstumpeldes, nejauša paslīdēšana uz ledus vai apsaldējumu gūšana var radīt virkni veselības problēmu un pat uz mūžu paliekošas sekas. Lai tā nenotiktu, vienmēr ievērojiet piesardzības pasākumus un atbildīgi izturieties pret savu veselību. Izvairieties no neparedzamiem izdevumiem, izvēloties Gjensidige nelaimes gadījumu apdrošināšanu!