Kā sagatavoties skriešanas sezonai?

22.03.2023

Jaunumi un preses relīzes

  • 14.01.2025
    Kā padarīt 2025. gadu finansiāli drošāku sev un savai ģimenei?
    More
  • 22.12.2024
    Kā nepārtērēties Ziemassvētkos: ekspertu padomi veselīgākam budžetam
    More
  • 12.12.2024
    Sveces, kaķi un cepampapīrs: kā nosargāt Ziemassvētkus
    More

Līdz ar pirmajiem siltajiem saules stariem un pavasara vēstnešiem tuvojas arī virkne ar garo distanču skriešanas sacensībām. Jebkurai sportiskajai aktivitātei, ko neveicam ikdienā, īpaši, ja ieturēta ilgāka pauze, piemēram, ziemas sezonā, nepieciešams sagatavoties, pakāpeniski pieradinot savu ķermeni pie slodzes. Lai skrējiens būtu baudāms Gjensidige Latvija apkopojusi padomus, kā sagatavoties savam labākajam skrējienam, neiedzīvojoties traumās.

“Kustīgs un veselīgs dzīvesveids ir labas veselības un pašsajūtas priekšnoteikums. Ar fiziskajām aktivitātēm nepieciešams nodarboties jebkurā vecumā – gan bērnībā un jaunībā, gan vecumdienās. Tomēr ir svarīgi apzināties savas spējas un sagatavotību. Ja iepriekš nav veikti regulāri treniņi, jāsāk pamazām, ķermeni pieradinot pie konkrētām kustībām. Piemēram, ja esi tikko sācis skriet, tu vēl nebūsi spējīgs noskriet maratonu, tomēr ar laiku šis izvirzītais mērķis kļūs iespējams. To ir svarīgi atcerēties, lai sevi nepārslogotu un nesatraumētu,” skaidro taku skrējienu seriāla “Gjensidige Stirnu buks” galvenais organizators Rimants Liepiņš.

Neaizmirsti par iesildīšanos un atsildīšanos

Kā zināms, pirms jebkuras fiziskas aktivitātes, arī skriešanas, nedrīkst aizmirst par iesildīšanos. Sportošana ir jāuzsāk pakāpeniski – tas palīdzēs sevi pasargāt no dažādām traumām. Iesildīšanos vari sākt ar vieglu skrējienu vai iešanu un tālāk turpināt ar dinamisku stiepšanos un locītavu izkustināšanu.

Gluži tāpat kā pirms fiziskajām aktivitātēm, arī pēc treniņa vai sacensībām nevajadzētu apstāties strauji, bet gan vēl pāris minūtes pasoļot, lai sirds paspēj nomierināties pēc gūtās slodzes. Tālāk atsildīšanās jāturpina ar statisko stiepšanos. Atsildoties svarīgi veikt lēnus, stiepjošus vingrinājumus visām muskuļu grupām. Tie var uzlabot ķermeņa sajūtas nākamajā dienā un novērst stīvumu, kā arī sāpes muskuļos.

Zemāk pievienoti iesildīšanās un atsildīšanās video, ko izmantot pirms un pēc treniņa, skriešanas, vingrošanas vai citas fizikas aktivitātes.

Sagatavošanās process un treniņi

Nekas tā nepalīdzēs sagatavoties skrējienam kā treniņi. Svarīgi izvēlēties savam sagatavotības līmenim atbilstošu distanci, lai nekaitētu savam ķermenim un neiedzīvotos traumās.

Īsi pirms sacensībām necenties noskriet tādu pašu distanci, kā plāno skriet sacensību dienā. Tev ir jāatpūšas un jāuzkrāj spēki sacensību dienai. Atceries, ka laba pašsajūta un gandarījuma sajūta liecina, ka skriešanas treniņš ir bijis produktīvs.

Pareizs uzturs

Arī uzņemtajai pārtikai ir ļoti būtiska loma. Pareizs un ogļhidrātiem bagāts uzturs, it īpaši pirms gaidāmajām sacensībām un to dienā, ir svarīgs faktors, jo tas dos tik ļoti nepieciešamo enerģiju un spēku, kā arī palīdzēs vieglāk tikt galā ar slodzi. Ļoti būtiski arī ir uzņemt pietiekami daudz ūdens.

Laikapstākļiem atbilstošs apģērbs 

Lai skrējiens būtu izdevies un tā laikā tu justos labi, atbilstoša apģērba izvēle ir viens no priekšnosacījumiem. Noteikti atceries apskatīties laika prognozi. Ja solās būt lietains laiks, izvēlies tādu apģērbu, kas ātri žūst un neuzsūc sevī daudz mitruma. Turpretī, ja sola siltu un saulainu laiku - izvēlies vieglāku apģērbu.

Atbilstoši skriešanas apavi

Neatkarīgi no tā, vai izvēlies skriet pāris apļus ap māju vai izaicināt sevi maratona distancē, jebkurā gadījumā jābūt kvalitatīviem un pareizi piemeklētiem skriešanas apaviem. Ņem vērā, ka tiem ir jābūt piemērotiem tavam pēdas tipam un izvēlētajai skriešanas tehnikai, līdz ar to apavu zīmols šajā gadījumā nav tik būtisks.  Skriešanas apavi, kas paredzēti asfalta segumam, ir svara ziņā vieglāki un spēj amortizēt gan pēdas triecienu, gan arī stabilizēt soļa virzienu. Savukārt taku skriešanas apavi ir nedaudz atšķirīgāki – tiem ir biezāka zole ar protektoru, nodrošinot atspēriena efektivitāti, kā arī maksimāli aizsargājot pret pēdas vērpes deformāciju, kas var rasties, pārvietojoties, piemēram, pa slīpām vai nelīdzenām virsmām.

Ļoti svarīgi ir atbilstoši apavi, kas piemēroti skrējēja pēdai, kā arī mērķim un apstākļiem, kādos tie tiks izmantoti. Lai justos droši, ka apģērbs un apavi ir ērti, nekas nespiež un neberž – izmēģini tos jau treniņos. Tādā veidā nodrošināsi sev baudāmu skrējienu.

Skaties video, kuros pieredzējis taku skrējējs un treneris dalās ieteikumus, kas noteikti jāņem vērā pāris dienas pirms skrējiena.

https://www.youtube.com/watch?v=Gk5ZWUHASHs

Ne mazāk svarīgi ir arī pareizi atsildīties, lai nākamajā dienā pēc skrējiena nav jāņem slimības lapa. Skaties video ar trenera padomiem, kā to darīt pareizi, nesatraumējot savu ķermeni.

https://www.youtube.com/watch?v=DrfFS4kyYV8

Gjensidige nelaimes gadījumu apdrošināšana: drošības garants neparedzamiem atgadījumiem 

Lai arī skriešana ir lieliska fiziskā aktivitāte, kas nāk par labu gan fiziskajai, gan psihoemocionālajai veselībai, tomēr arī šis sporta veids ietver zināmus traumu gūšanas riskus, kas var atstāt iespaidu pat uz visu turpmāko dzīvi. Tieši tāpēc jau laikus parūpējies par savu drošību un veselību, iegādājoties Gjensidige nelaimes gadījumu apdrošināšanu, kas ietver kompensācijas izmaksāšanu situācijās, kad noticis nelaimes gadījums, kura rezultātā ir radušās veselības problēmas. Piemēram:

  • gūtas traumas vai iestājusies invaliditāte nelaimes gadījuma dēļ (polisē var tikt ietverti ārstēšanās un rehabilitācijas izdevumi, dienas un slimnīcas nauda); 
  • iestājusies nāve kritiskās slimības vai plānveida operācijas rezultāta dēļ;
  • nācies saslimt ar kādu no infekcijslimībām. 

Nepieciešamas gadījumā savai nelaimes apdrošināšanas polisei iespējams pievienot arī citus tuviniekus, piemēram, pirmās pakāpes radiniekus, laulāto dzīvesbiedru. 

Skriešanas sezonu aicinām atklāt jau 26. martā taku skrējiena seriāla “Gjensidige Stirnu buks 2023” pirmajā posmā – Sila Priežu Stirnu Buks, sporta kompleksā 333, Ropažu pagastā! Vēršam uzmanību, ka datums no 25. marta pārcelts dienu vēlāk, uz 26. martu. Pieteikšanās saitē zemāk:

https://www.stirnubuks.lv/buks/sila-2023/