Pēc garās ziemas nav nekā patīkamāka par siltajiem pavasara saules stariem, tomēr tie var sagādāt grūtības autovadītājiem. Spilgtie saules stari rada nepatīkamo apžilbinošo efektu, kad saules apspīdētajā posmā ir apgrūtināta redzamība. Apdrošinātāju pieredze rāda, ka vislielākais risks tikt apžilbinātam no saules ir agri no rīta un pirms krēslas iestāšanās vakarā - tad, kad austošā vai rietošā saule atrodas netālu no horizonta. Kā liecina apdrošināšanas kompānijas Gjensidige statistika - pavasara mēnešos negadījumi, ko izraisa saules apžilbināti autovadītāji, notiek biežāk.Ņemot vērā paaugstināto risku – ir būtiski būt ne vien sagatavotam, bet arī nodrošināties ar OCTA apdrošināšanas sniegto aizsardzību.
Negadījumi saules dēļ kļūst arvien biežāki
«Pavasarim atnākot, autovadītājus apžilbina spilgtā saule, kas ļoti pasliktina redzamību gan caur automašīnas vējstiklu, gan spoguļiem. Statistika liecina, ka lielākā daļa ceļu satiksmes negadījumu notiek, kad saules apžilbis autovadītājs nepaspēj apstāties un ietriecas cita transportlīdzekļa aizmugurē. Retāk saules apžilbinātie autovadītāji iebrauc pretim braucošajā joslā vai saduras ar citu transportlīdzekli. Šādi ceļu satiksmes negadījumi notiek, kad autovadītājs saules apspīdētajā posmā neredz ceļu, uz tā esošos šķēršļus un citus satiksmes dalībniekus,” stāsta apdrošināšanas kompānijas “Gjensidige” Latvijas filiāles vadītāja Sanita Glovecka.
Apdrošinātājs vērš uzmanību uz garākiem braukšanas maršrutiem. Ja ceļš ir garš, jābrauc vairākas stundas vai pusi dienas, palielinās risks apžilbt no saules. Braucot pa lielceļu, kad tieši pretī atrodas saule, veidojas ārkārtīgi nelabvēlīga situācija, kad nepalīdz ne logu aizslietņi, ne saulesbrilles.
“Pēc Gjensidige datiem, ar katru gadu pieaug apdrošināšanas gadījumu skaits, kad kā ceļu satiksmes negadījuma cēlonis tiek minēta apžilbinoša saule. 2020. gadā fiksēti 18 šādi gadījumi, un izmaksāti gandrīz 36 tūkstoši eiro. Taču pērn tie bija jau 37 gadījumi, un izmaksāti vairāk nekā 57 tūkstoši eiro. Lielākā izmaksa bijusi 19 tūkstoši, kad ceļu satiksmes negadījuma vaininieks ārpus apdzīvotas vietas spožas saules dēļ nebija pamanījis no meža skrienošu dzīvnieku un pārāk strauji bremzējis,” stāsta Sanita Glovecka.
Kā pielāgot braukšanas paradumus pavasara sezonas apstākļiem?
Braukšanas paradumu pielāgošana sezonas apstākļiem ir būtisks solis drošības nodrošināšanai ceļu satiksmē. Lai pielāgotos pavasara sezonas izmaiņām, autovadītājiem jāievēro daži vienkārši, bet efektīvi paņēmieni.
Pirmkārt, regulāri pārbaudiet transportlīdzekļa tehnisko stāvokli, īpaši riepas un bremžu sistēmu, lai tās darbotos nevainojami arī mainīgos laika apstākļos. Labi uzturēts auto palīdzēs labāk reaģēt uz neparedzētām situācijām. Otrkārt, pielāgojiet braukšanas ātrumu un stilu pavasara apstākļiem. Uz ceļiem ar potenciālu saules atspīdumu vai slidenām vietām samaziniet ātrumu un uzturiet lielāku distanci ar priekšā braucošajiem transportlīdzekļiem. Treškārt, izmantojiet aizsarglīdzekļus redzamības uzlabošanai, un visbeidzot, iegādājieties OCTA polisi, lai nodrošinātu finansiālu drošību ceļu satiksmes nelaimes gadījumā, sniedzot nepieciešamo segumu trešās personas zaudējumiem.
Kā stāsta autovadīšanas apmācības eksperts un augsti kvalificēts instruktors Ronalds Burnickis, šobrīd ir laiks, kad transportlīdzekļu logu stāvoklim un to tīrībai ir ārkārtīgi liela nozīme. «Ja auto vairākus gadus tiek intensīvi izmantots uz lielceļiem, tā vējstikls nolietojas un tajā parādās nelieli bojājumi, tāpēc pavasara sākumā būtu lietderīgi šo spēkrata daļu nomainīt. Tomēr ārkārtīgi svarīgi ir neaizmirst, ka vējstikla tīrība šajā gadalaikā ir nepieciešamība, jo, spīdot saulei, netīrumi vēl vairāk pasliktina redzes kvalitāti,» uzsver Ronalds Burnickis.
Kā norāda braukšanas instruktors, automašīnās uzstādītie saulessargi nodrošina aizsardzību tikai tad, ja tie ir pareizi noregulēti. «Starp citu, tā nav piemērota aizsardzība īsāka auguma vadītājiem, jo pat tad, kad aizsargs ir nolocīts, tas nesasniedz acu līmeni un nepasargā no saules gaismas. Šādos gadījumos jāizvēlas cepure ar nagu vai polarizētas saulesbrilles», konsultē braukšanas instruktors.
Pēc saules atspīduma piedzīvošanas Ronalds Burnickis autovadītājiem iesaka samazināt ātrumu un skatīties prom no saules, lai pēc iespējas ātrāk atgūtu redzamību. Tāpat svarīgi atcerēties par drošību, tādēļ žilbinošas saules gaismas gadījumā būtu ieteicams palielināt distanci ar priekšā braucošo automašīnu.
Logu tīrīšanas šķidruma nozīmīgums
Lai nodrošinātu braukšanai piemērotu automašīnas stiklu stāvokli, autovadītājiem būtu jārūpējas arī par transportlīdzekļa logiem. “Ir ārkārtīgi svarīgi parūpēties par pietiekamu daudzumu logu tīrīšanas šķidruma un kvalitatīvām stikla tīrītāju slotiņām. Logu tīrīšanas šķidrumiem, kas paredzēti siltajai sezonai, ir labas tīrīšanas īpašības, tāpēc, pavasarim atnākot, nomainiet ziemas logu šķidrumu pret siltajai sezonai paredzēto”, stāsta apdrošināšanas kompānijas pārstāve.
Gatavojoties braukt ar auto, svarīgi ir pārliecināties, ka transportlīdzekļa logi, gaismas, spoguļi un numura zīmes ir tīri, logu tīrītāji darbojas nevainojami un ir pietiekami daudz logu tīrīšanas šķidruma. Logu un spoguļu stāvoklis nosaka redzamības kvalitāti, taču numurzīmju redzamība noteikta Ceļu satiksmes noteikumos.
OCTA – būtisks drošības elements
Pavasara saules apžilbinājums un apgrūtināta redzamība uz ceļa var ievērojami palielināt satiksmes negadījumu risku. Šādos apstākļos OCTA polise kļūst par būtisku drošības elementu, kas nodrošina ne vien juridisko aizsardzību, bet arī drošības sajūtu kā pašam autovadītājam, tā arī citiem ceļu satiksmes dalībniekiem.
OCTA (sauszemes transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana) nodrošina finansiālu segumu zaudējumiem, kas radušies trešajām personām ceļu satiksmes negadījuma rezultātā, ieskaitot transportlīdzekļa bojājumus, medicīniskās izmaksas un pat mantiskos zaudējumus. Neatkarīgi no braukšanas apstākļiem, atbilstoša OCTA polise ir būtiska, lai nodrošinātu mierīgu un drošu braukšanu gan pilsētā, gan ārpus tās.
Papildus OCTA apdrošināšanai, autovadītājiem vajadzētu apsvērt arī auto apdrošināšanu ar papildu segumiem, piemēram, KASKO. Tas palīdzēs segt pašam vadītājam nodarītos zaudējumus sadursmēs ar citiem transportlīdzekļiem, gājējiem un pat dzīvniekiem.