Pavasaris atnāk ar solījumu par jaunu sākumu – tas mudina dabai mosties no ziemas miega un mums pašiem atbrīvoties no liekā, sakārtot savu apkārtni. Tomēr, lai arī pavasara tīrīšana bieži tiek uzskatīta par gluži vai terapeitisku rituālu, vērts ievērot dažus padomus, lai tā noritētu bez liekām raizēm. Apdrošināšanas kompānija "Gjensidige" sagatavojusi vērtīgus ieteikumus, kas palīdzēs parūpēties par savu drošību un veselību lielās tīrīšanas laikā.
Lielā pavasara tīrīšana var šķist kā atsvaidzinošs restarts mājoklim, taču iesakām pie darba ķerties apdomīgi, lai cīņa ar logu tīrīšanu un mēbeļu pārbīdi izvērstos tīrākā mājoklī, nevis sadzīves traumās. Pat neuzmanīga pakāpšanās uz nestabila virtuves krēsla, lai noslaucītu plauktu augšmalu, var beigties ar negaidītu vizīti pie traumatologa, tāpēc vērts rūpīgi izvērtēt savus spēkus un dotos apstākļus!
1. Logi, lampas un skapju virsmas
Tīrot logus vai skapjaugšas, jāpievērš uzmanība drošības pasākumiem. Pirmkārt, svarīgi izvēlēties stabilu virsmu, uz kuras pakāpties, vislabāk - izvelkamās trepītes, un pārbaudīt, vai tās ir novietotas uz līdzenas virsmas - uz slapjām, slidenām flīzēm vai paklāja, strauji kustoties vai sasveroties, var palikt arī bez pamata zem kājām.. Lai gan var šķist kārdinoši uzkāpt uz krēsla ar ritenīšiem vai turēties pie tuvākā pieejamā priekšmeta, piemēram, aizkariem, šāda rīcība var beigties ar kritienu, savainojumiem un mājokļa bojājumiem. Tāpat svarīgi neizstiepties pāri saviem spēkiem - ja kaut kas atrodas pārāk tālu, drošāk ir nokāpt lejā un pārvietot kāpnes, kā arī izvēlēties logu tīrīšanas birsti ar garu kātu. Tīrot logus, jāatceras arī par roku aizsardzību - stikls var būt trausls, un sīki defekti vai plaisas var radīt savainojumus. Ja dalāt mājokli ar bērniem vai mājdzīvniekiem, uzmaniet, lai tīrīšanas laikā neviens no mazajiem palīgiem nekāptu uz palodzes pie atvērta loga, tādējādi apdraudot sevi.
2. Ķīmisko tīrīšanas līdzekļu izmantošana
Tīrīšanas līdzekļi, īpaši balinātāji vai tie, kas satur amonjaku, var radīt toksiskus izgarojumus, kas ir bīstami ieelpojot. Tāpat jāuztraucas par ādas un acu kairinājumu – daži līdzekļi var izraisīt apdegumus vai alerģiskas reakcijas. Lai izvairītos no ķīmisko tīrīšanas līdzekļu apdraudējuma, pirms lietošanas vēlams izlasīt produkta etiķeti, lietot cimdus, kā arī ventilēt telpas. Īpaša uzmanībā jāpievērš bērniem – lai arī mazie palīgi var izrādīt lielu entuziasmu, darbs ar tīrīšanas līdzekļiem nav tiem piemērots – pat šķietami visnekaitīgākais tīrīšanas līdzeklis, nejauši ieberzēts actiņā vai pagaršots, var nodarīt nopietnus, tostarp neatgriezeniskus veselības tarucējumus. Drošības apsvērumu dēļ sadzīves ķīmiju gan uzkopšanas laikā, gan starplaikos ieteicams glabāt slēgtās, bērniem nepieejamās vietās.
3. Elektroierīču tīrīšana
Pirms jebkuras ierīces tīrīšanas vienmēr to izslēdziet un atvienojiet no strāvas avota – pat tādi šķietami nekaitīgi priekšmeti kā kafijas automāts vai mikseris var izraisīt īssavienojumu, ja netīšām tiek samitrināta to elektriskā daļa. Nekad neizmantojiet pārāk mitru drānu – mitrums un elektronika ir bīstama kombinācija, kas var ne vien sabojāt tehniku, bet arī izraisīt īssvaienojumu. Klaviatūras tīrīšanai ideāli der saspiestais gaiss vai speciālas antibakteriālās salvetes, savukārt televizora ekrānam – mīksta mikrošķiedras drāniņa bez tīrīšanas līdzekļiem, lai izvairītos no skrāpējumiem. Tāpat būtiski nepārvērtēt savas prasmes: ja ierīce jātīra no iekšpuses vai šķiet bojāta, labāk uzticēt to profesionāļiem. Droša tīrīšana ir kā apdrošināšana – ne vienmēr redzama, bet ārkārtīgi nozīmīga ilgtermiņā!
4. Putekļi un alergēni
Uzkopjot māju, īpaši aizkarus, skapjus un grāmatas, nereti paši sevi pakļaujam pastiprinātam putekļu un alergēnu iedarbības riskam. Putekļi nav tikai nekaitīgs netīrums – tie bieži satur pelējuma sporas, dzīvnieku blaugznas, mājas putekļu ērcītes un citas mikroskopiskas daļiņas, kas var izraisīt alerģiskas reakcijas vai pastiprināt astmas simptomus. Tāpēc, veicot uzkopšanu, ieteicams izmantot mitrās tīrīšanas metodes vai īpašus filtrus saturošus putekļsūcējus. Pavasara tīrīšana ir arī īstais brīdis pārskatīt, vai nav jāmaina mājsaimniecībā izmantotie filtri, piemēram, tvaika nosūcējos.
5. Smagu priekšmetu celšana
Smagu mēbeļu celšana vai pārbīde var pārvērsties bīstamā misijā, ja netiek ievēroti atbilstoši piesardzības pasākumi. Nepareiza smaguma celšana var izraisīt nopietnas muguras traumas, piemēram, disku trūci vai muskuļu sastiepumus, kas var prasīt ilgstošu ārstēšanos. Pirms pārvietojat lielu dīvānu vai pārbīdāt skapi, vērts uzvilkt apavus ar neslīdošu zoli – ceļot priekšmetus, jāizmanto kāju muskuļi, nevis mugura: pietupieties ar taisnu muguru un celiet, iztaisnojot kājas. Tāpat nevajadzētu pārvērtēt savus spēkus – ja vien iespējams, lūdziet palīdzību smagu priekšmetu pārvietošanai. Neaizmirstiet arī par grīdas aizsardzību — paklāji vai dvieļi zem smagām mēbelēm var novērst skrāpējumus.
Pavasara tīrīšana ir vairāk nekā tikai putekļu slaucīšana un skapju kārtošana – tā ir arī veids, kā sakārtot domas un ieviest skaidrību ikdienā. Tīra vide iedvesmo, dod enerģiju un ļauj justies vieglāk, baudot pavasari. Veiksmi darbos!